• Najnowsze oferty
kategoria Kwatery i pokoje
ceny od 7.00 PLN
kategoria Hotele
ceny od 36.00 PLN
  • wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Flaga Litwy

Barwy mają tu swoją symbolikę. Żółty to słońce, szlachetność i uczciwość. Zielony to rośliny i symbol życia oraz nadziei. Czerwony natomiast to krew, miłość, odwaga i poświęcenie dla ojczyzny. Kolory żółty i zielony razem symbolizują też krajobraz Litwy (pola i lasy), zaś czerwony – przelaną krew. Wszystkie te trzy kolory razem występują często w litewskich strojach ludowych.


Tradycja i historia Litwy jest niezwykle bogata, lecz co może dziwić sama flaga nie ma zbyt długiego rodowodu.


W Wielkim Księstwie Litewskim obowiązywała czerwona flaga z herbem: Pogonią. Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku flagi takiej nie przyjęto bo kojarzyła się ona z bolszewizmem. W pośpiechu zdecydowani się więc na flagę żółto-zielono-czerwoną, opracowaną na początku 1918 roku przez komisję artystów złożoną z Jonasa Basanaviciusa, Antanasa Zmuidzinaviciusa i Tadasa Daugirdasa. Propozycja komisji została zatwierdzona przez litewską Rada Państwa 19 kwietnia 1918. Po raz pierwszy flagę wywieszono w Wilnie 11 listopada 1918 na budynku Taryby.

W okresie międzywojennym dotychczasowa flaga budziła kontrowersje i pojawiały się głosy optujące za flagą zielono-biało-czerwoną – takie bowiem kolory miały stowarzyszenia studenckie z terenu Małej Litwy które odgrywały znaczącą rolę w litewskiej kulturze na przełomie XIX wieku i XX wieku. Inna propozycją był czerwono-biało-żółty kolor flagi (herb Pogoni. Prawdopodobnie byłyby też inne propozycje, jednak w 1940 roku Sowieci wkroczyli na teren Litwy, rozpoczynając tam swoją okupację. Flaga żółto-zielono-czerwona stała się od tej pory symbolem suwerenności Litwy, kultywowanym głownie przez tamtejszą emigrację.

 Pod okupacją sowiecką wprowadzono zakaz używania flagi. Litewska SRR otrzymała zupełnie inną, nie mające nic wspólnego z wcześniejszą symboliką flagę. Barwy kojarzone z suwerennością przywrócono dopiero w 1988 roku w związku z demokratyzacją kraju, a flagę tę oficjalnie przyjęto 20 marca 1989 roku.

 

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u