• Najnowsze oferty
kategoria Kwatery i pokoje
ceny od 7.00 PLN
kategoria Hotele
ceny od 36.00 PLN
  • wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Góra Krzyży

Litwa. Szosa na trasie Szawle – Ryga. Płaski teren, na którym wznosi się niewielki, około 10 metrowy pagórek. Nie byłoby w tym widoku nic dziwnego, gdyby nie setki tysięcy najróżniejszych katolickich krzyży, postawionych na tym niewielkim terenie.


Zwyczaj stawiania krzyży 12 kilometrów od miejscowości Szawle pochodzi z XIX wielu. Litwini, jak i inni katolicy, stawiali krzyże i kapliczki w różnych miejscach: na rozstajach dróg, przy swych domostwach, na terenach, które z różnych przyczyn uważali za warte uświęcenia.


Warto nadmienić, że Rosji, która sprawowała władzę nad częścią terenów I Rzeczypospolitej, zwyczaj ten bardzo się nie spodobał. Wydany został zakaz stawiania nowych krzyży. Jednak uparci i odważni Litwini nie podporządkowali się. Stawiali symbole wiary nadal, szczególnie w momentach tragicznych, takich jak na przykład okres represji po upadku powstania styczniowego (1863 rok). 
Momentem najtrudniejszym dla Góry Krzyży była wiosna 1961. Władze radzieckie, po wcześniejszych groźbach i pojedynczych próbach usuwania krzyży, zdecydowały się na posunięcie radykalne. Postanowiono całkowicie zlikwidować symbole katolickie na Górze Krzyży. Pod eskortą wojska, za pomocą buldożerów rozpoczęto totalną destrukcję. Drewniane krzyże wycięto, metalowe wyłamano i oddano na złom. Cała akcja tłumaczona była jako próba przywrócenia naturalnego, historycznego kształtu na tum terenie– miał to być znów kurhan.


 Mimo licznych zniszczeń po kilkunastu latach góra zaczęła powracać do swojego dawnego wyglądu. Ilość stawianych krzyży od początku lat 90-tych bardzo szybko rosła. Wtedy notowano, że na Górze Krzyży znajduje się ich około 15 tysięcy. Dziś trudno policzyć ile jest dokładnie. Szacuje się, że jest to liczba kilkuset tysięcy krzyży różnej wielkości, estetyki, zrobionych z różnych materiałów.

Źródło: www.najmici.net

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u