• Najnowsze oferty
kategoria Kwatery i pokoje
ceny od 7.00 PLN
kategoria Hotele
ceny od 36.00 PLN
  • wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Ostra Brama

Ostra Brama to jeden z najpiękniejszych zabytków Wilna. Już od najmłodszych lat słyszymy tę nazwę, a to za sprawą wybitnej epopei Adama Mickiewicza pt. Pan Tadeusz. Wiemy jak cenna jest dla wszystkich osób wierzących, ale czy wiemy dlaczego?


Ostra Brama jest jedyną z pośród 9 bram, którą możemy podziwiać do dzisiaj. Została wzniesiona w latach 1503-1522 wraz z fragmentem muru obronnego. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem umieszczania nad bramami świętych obrazów, w kaplicy został powieszony na początku XVII wieku obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej. Niestety autor dzieła pozostał nieznany. Około roku 1671 wizerunek Maryi został zmodyfikowany. Postać zakryto złotą suknią, pod którą znajduje się pierwotna szata w kolorze czerwonym. W dolnej części obrazu widnieje napis ”Dzięki Tobie składam Matko Boska za wysłuchanie próśb moich i proszę Cię Matko Miłosierdzia zachowaj mnie w łasce”. Całości dopełniają złocone srebrem 2 korony. Jedna jest symbolem Królowej Polski, druga Królowej Niebios. Obraz koronowano w 2 lipca 1927 roku. W uroczystości wzięli udział: Józef Piłsudski i Ignacy Mościcki.


Drewnianą kaplicę wznieśli w 1627 roku oo. karmelici. W późniejszych latach była ona przebudowana. Dzisiaj możemy podziwiać klasycystyczną Kaplicę Ostrobramską z 1829 roku.  
 Brama od zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem. Co roku podziwiają ja tłumy turystów. Wierni z całego świata wierzą w zbawczą moc obrazu. Przyjeżdżają specjalnie, aby ujrzeć oblicze Królowej. Wierzą w miłosierdzie Maryi i składają na jej ręce prośby.

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u